Katarína Olejňáková

  • absolventka študijného programu učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a histórie z akademického roka 2011/2012
  • učiteľka na Základnej škole Chminianske Jakubovany 270

Milujem knihy, vôňu papiera a fascinuje ma všetko, čo dýcha minulosťou. Je v tom pre mňa ukryté isté čaro, ktoré ma odmala priťahovalo. Štúdium slovenského jazyka a literatúry mi otvorilo široké možnosti nazerania na svet. Prostredníctvom literatúry dokáže človek prežiť nevídané a dejiny zasa umožnia človeku lepšie pochopiť prítomnosť. Neľutujem, vyštudovala som to, čo mám naozaj rada.

Vysoká škola bola pre mňa miestom mnohých výziev, s ktorými sa mladý človek musí popasovať. Sprostredkovala mi kopec vedomostí, no čo si cením oveľa viac je, že mi ukázala cesty, ako ich hľadať. Podnetné diskusie, ktoré sme viedli s pedagógmi na seminároch pri analýze a interpretácii literárnych diel, nám umožňovali kriticky myslieť a hľadať odpovede ukryté medzi riadkami, to mi ostalo až doteraz. Čo veľmi oceňujem, a za čo som vďačná, že som mala to šťastie a stretla úžasných inšpiratívnych ľudí, ktorých ľudský prístup a priateľstvo si nesmierne vážim. 

Svoje poznatky z literárnych dejín som naplno zužitkovala na svojom prvom pracovisku. Viac ako dva roky som pôsobila ako kurátorka v Literárnom archíve Slovenskej národnej knižnice v Martine, tu sa mi splnil sen o vedeckej práci. Dnes pôsobím ako učiteľka, vyučujem hlavne slovenský jazyk, takže sa aj naďalej vzdelávam a využívam pedagogickú stránku môjho vzdelania.

Top